Muzeum II Wojny Światowej prezentuje eksponaty związane z Władysławem Bobińskim

Srebrne trofeum Władysława Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez brytyjskich oficerów 25 stycznia 1941 r. w Sidi Bishr k. Aleksandrii oraz medal z 1 Międzynarodowych Konkursów Hippicznych w Warszawie prezentowane w ramach cyklu „Wejście w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. PAP/J. Dzban

W cyklu „Wejście w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano w sobotę eksponaty związane z wojskową i sportową działalnością dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2. Korpusu – oficera WP Władysława Bobińskiego.

Wśród zabytków należących do Władysława Bobińskiego, które można zobaczyć w siedzibie muzeum znalazły się m.in.: proporzec dowódcy Pułku Ułanów Karpackich używany jako znak rozpoznawczy i umieszczany na pojeździe oraz srebrne trofeum z wyścigów konnych zorganizowanych przez brytyjskich oficerów 25 stycznia 1941 r. w Sidi Bishr k. Aleksandrii. Bobiński został zwycięzcą dwóch z czterech gonitw: w kategorii dla oficerów Dywizjonu Ułanów Karpackich oraz wyścigu otwartego dla polskich i brytyjskich oficerów – poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Otwierający wystawę zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Marek Szymaniak podkreślił, że Władysław Bobiński to oficer, który miał ogromne zasługi w walce o niepodległy byt państwa polskiego.

Otwierający wystawę zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Marek Szymaniak podkreślił, że Władysław Bobiński to oficer, który miał ogromne zasługi w walce o niepodległy byt państwa polskiego. „Był osobą, która specjalizowała się w jeździectwie. Część tych zabytków, które prezentujemy dotyczy właśnie tej aktywności Władysława Bobińskiego. (…) Władysław Bobiński podzielił losy tysięcy polskich oficerów, którym nie dane było powrócić po wojnie do Polski, która to w roku 1945 zniewolona została przez komunistów aż do śmierci Bobińskiego w 1975 roku. Tym większy szacunek należy się Władysławowi Bobińskiemu” – mówił Szymaniak.

Cykl „Wejście w historię”, to wydarzenie, w ramach którego na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.(PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej prezentuje eksponaty związane z Władysławem Bobińskim | dzieje.pl – Historia Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *