Noc Muzeów 2022 – program wydarzenia

Co czeka nas podczas pierwszej Nocy Muzeów w Dębinkach? W najbliższą sobotę, 14 maja 2022 r., zapraszamy na pierwszą Noc Muzeów w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Przez cały dzień na zwiedzających czekać będą otwarte drzwi pałacu oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wstęp wolny!

Sobotnie spotkanie rozpoczniemy o 15.00 praktyką jogi. Zajęcia poprowadzi Błogostan Bartosz Niedziela, nauczyciel jogi dla dorosłych i dzieci. Praktyk medytacji somatycznych, nauk sufickich oraz ośmioczłonowej ścieżki jogi wg. Patańdżalego, która w swoim bogactwie oferuje techniki pracy m.in. z ciałem, oddechem, emocjami, energią i świadomością.

Fot. Błogostan – Bartosz Niedziela

– Praktyka jogi odbędzie się w nurcie Vinyasa, w którym ruch jest połączony z oddechem. Dzięki temu, to co robimy na matach staje się jeszcze bardziej odżywcze zarówno dla ciała jak i dla umysłu. Cała sekwencja będzie prowadzona w taki sposób, aby osoby początkujące bez problemu dały sobie radę, a osoby, które mają już doświadczenie z jogą mogły odnaleźć w niej wyzwanie dla siebie. Praktyka, to w większości praca w ruchu i asanach (pozycjach), dzięki którym rozgrzejemy ciało, wzmocni je i pozbędziemy się napięć, zakończona chwilą relaksu i odpoczynku, który zintegruje naszą pracę – zachęca do udziału w zajęciach instruktor Bartosz Niedziela. Uczestników zajęć prosimy o zabranie własnych mat.

W tym samy czasie na terenie pałacu odbędą się „Podchody z Norwidem”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Dębinkach. Gra będzie polegała na poszukiwaniu kolejnych zagadkowych wskazówek oraz zadań m.in. o tematyce Cypriana Norwida, które doprowadzą do celu poszukiwaczy przygód. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy ze względu na wiek.

Fot. Michalina Derlicka

O godzinie 16.00 zapraszamy na „Ilustracje muzyczne” – warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy przy dźwiękach muzyki klasycznej szukać będą inspiracji w niepowtarzalnym otoczeniu muzeum. Dźwięki, które zabrzmią w pałacowych wnętrzach i natura staną się tłem dla swobodnej kreacji artystycznej. Zajęcia poprowadzą Anna Wosek i Michalina Derlicka.

O 18.30 bajkę „Mały Książę” w dwóch językach, polskim i ukraińskim, przeczytają dzieci i rodzice, nauczyciele, przedstawiciele samorządów, przyjaciele Fundacji Museion Norwid i zaproszeni goście.

fot. Adam Grochocki; www.marcinkwasny.pl

Wydarzeniem wieczoru będzie spektakl plenerowy „Ocalony przez poezję” – biografia Jerzego Kozarzewskiego ps. „Konrad”, poety, żołnierza, męża, opowiedziana poprzez jego wiersze. Był prawnukiem Cypriana Norwida, wraz z żoną walczył w Powstaniu Warszawskim, potem znalazł się w obozach w Oświęcmiu i Mauthausen. Żona Jerzego, Magdalena, poszukiwała go pisząc listy do obozów, a kiedy już go odnalazła, uratowała go od kary śmierci wymierzonej w pokazowym procesie.

W obsadzie zobaczymy Klaudię Kwaśny (śpiewaczkę operową, sopran), Marcina Kwaśnego (aktora znanego między innymi z produkcji takich jak „Pilecki”, „Skazany na bluesa”, „Stulecie Winnych”) oraz Patryka Góreckiego (muzyka instrumentalistę, wokalistę, kompozytora oraz instruktora muzyki). Spektakl rozpocznie się o godzinie 20.00.

Przez cały dzień zapraszamy do spacerowania i piknikowania w parku. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Przy okazji wydarzeń będzie można nabyć poświęcone Norwidowi pozycje książkowe wydane przez Pewne Wydawnictwo.

Źródło: Powiat Wyszkowski (powiat-wyszkowski.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *