Pierwszy w historii Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie była miejscem, gdzie po raz pierwszy świętowaliśmy Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Podziękowania dla gminnych bibliotek za pracę na rzecz lokalnych społeczności wręczali: Waldemar Trelka – starosta radomski i członek Zarządu Powiatu Roman Frąk oraz Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury.

W skład PIK wchodzi Powiatowa Biblioteka Publiczna, która sprawuje ustawowy nadzór nad placówkami gminnymi na terenie Powiat Radomski. Szczególne gratulacje dla: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w SkaryszewieGminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisku. To one wyróżniły się w działaniach w 2021 roku.

Wyróżnionym bibliotekom bony na zakup nowości książkowych wręczali starosta Waldemar Trelka oraz członek Zarządu Powiatu Roman Frąk.

Gdyby szukać właściwego określenia dla bibliotek gminnych, to chyba trzeba by je nazwać kombajnem kultury. Biblioteki bowiem to nie tylko miejsca wypożyczania książek, rozmaitych akcji czytelniczych, ale i wystaw, przedstawień, organizowania zajęć edukacyjnych i artystycznych, także wielu działań społecznych dla dzieci, dorosłych i seniorów. Dziękuję za te wszechstronne działania, gratuluję wielu sukcesów, a jednocześnie zachęcam do jeszcze lepszej współpracy z Powiatowym Instytutem Kultury – mówił m.in. starosta Waldemar Trelka.

Z kolei PIK oraz biblioteka w Zakrzewie zaprosiły do tej placówki wystawę „Świadectwo dojrzałości”. O ekspozycji i jej bohaterze opowiedziała zebranym dr Ewelina Rąbkowska, twórczyni prezentacji o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, na co dzień szefowa Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Nie tylko poetycko, ale i muzycznie zrobiło się dzięki Oli Pawłowicz, która zaśpiewała kilka z najpiękniejszych polskich piosenek.

Dziękujemy, że jesteście z nami. Dziękuję za wszystkie spotkania, szkolenia, narady i wspólne akcje. Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek i że z miesiąca na miesiąc będziemy się lepiej rozumieć i współdziałać w pracy dla naszych małych Ojczyzn. A za miłe przyjęcie dziękujemy załodze biblioteki w Zakrzewie na czele z dyrektor Zofią Maj oraz wójtowi Gminy Zakrzew Leszkowi Margasowi – powiedziała Renata Metzger, dyrektor PIK.

Zapraszamy na MOC Bibliotek

W imieniu PIK oraz 13 gminnych bibliotek Powiatu Radomskiego zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w święcie bibliotek, które potrwa przez cały maj. W programie wydarzeń w bibliotekach m.in. spotkania autorskie dla dzieci, dorosłych, czytanie książek i rozmowy o książkach, pisaniu. Pełen rozkład czytelniczych przyjemności na plakacie.

Biblioteki Powiatu Radomskiego w liczbach

Na terenie powiatu działa jedna Biblioteka Miejska – w Pionkach, dwie biblioteki miejsko-gminne (Iłża, Skaryszew) oraz 8 bibliotek gminnych w: Goździe, Jastrzębi, Jedlni- Letnisku, Kowali-Stępocinie, Jedlni (Gmina Pionki), Wierzbicy, Zakrzewie; z kolei dwie biblioteki gminne (Przytyk i Wolanów) pracują w strukturach centrum kultury. Dodatkowo jest jeszcze 25 filii bibliotecznych.

We wszystkich tych placówkach pracuje 50 bibliotekarzy na 41 etatach. Od 2021 r. do tej lokalnej bibliotecznej rodziny dołączył Powiatowy Instytut Kultury, a w jego ramach Powiatowa Biblioteka Publiczna (jedyna nowo utworzona w minionym roku w całym dużym województwie mazowieckim biblioteka publiczna!).

W publicznych bibliotekach Powiatu Radomskiego do dyspozycji Czytelników na koniec 2021 r. były ponad 453 tysiące książek. Liczba ta stałe rośnie. Do tego jeszcze książki elektroniczne do wypożyczenia w systemie Legimi i najnowsze książki oraz artykuły naukowe w systemie Academica. W 2021 r. Czytelnicy Powiatu Radomskiego wypożyczyli ponad 287 tysięcy tytułów.

Źródło + więcej zdjęć: Pierwszy w historii Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – Powiat Radomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *