Samorząd województwa przeznaczył 100 tys. zł na szkolenia z zakresu tzw. medycyny taktycznej, czyli opieki medycznej w warunkach działań militarnych. Projekt, który zrealizuje warszawski „Meditrans” przeznaczono dla ratowników medycznych oraz ludności. W sumie przeszkolenie ma przejść 500 osób.
– Tocząca się wojna w Ukrainie pochłania codziennie życie wielu osób. Dobre wyszkolenie ratowników w zakresie medycyny taktycznej może pozwolić ograniczyć te straty. Wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów pokazują, że odpowiednie przygotowanie ludności cywilnej jest niezwykle ważne w sytuacjach kryzysowych – podkreśla Adam Struzik Marszałek Mazowsza.
Projekt jest w szczególności kierowany do ratowników zarówno polskich, jak i ukraińskiego pochodzenia, którzy przebywają w Polsce i chcą wrócić do swojego kraju, by wspomóc swoich walczących rodaków w najlepszy możliwy sposób. Szkolenia pozwolą im zdobyć dodatkową wiedzę i przetestować ją w bezpiecznych warunkach.
Przeszkolą ratowników i cywilów
Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy zespołów ratownictwa medycznego oraz ludności cywilnej w zakresie podstaw medycyny taktycznej, nazywanej również medycyną pola walki. W ramach projektu planowane są cykliczne 5-godzinne szkolenia. Projekt realizowany będzie przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie.
Jak podkreśla dyrektor stacji Karol Bielski, szkolenie kierowane jest przede wszystkim do służb cywilnych i koncentruje się wokół zagadnień związanych z najczęściej występującymi urazami i obrażeniami odnoszonymi w trakcie wojny. – To nasza odpowiedź na zgłaszane potrzeby w zakresie podnoszenia umiejętności udzielania pomocy w tak specyficznym obszarze. Do realizacji projektu zostali zaangażowani…
Czytaj dalej: Pomoc medyczna w warunkach wojennych. Mazowsze zorganizuje szkolenia dla ratowników i cywilów : Grodzisk News