Sierpniowe święto miłości. Chińskie Walentynki

Co roku, siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego Chińczycy świętują spotkanie mitologicznych kochanków, niebiańskiej prządki Zhinü i pasterza Niulanga,

Festiwal Qixi, znany również jako Festiwal Qiqiao jest obchodzony od czasów dynastii Han. Najwcześniejsze znane odniesienie do tego słynnego mitu sięga ponad 2600 lat temu, co zostało opowiedziane w wierszu z Klasyka Poezji. Festiwal Qixi jest inspiracją dla festiwalu Tanabata w Japonii, festiwalu Chilseok w Korei i festiwalu Thất Tịch w Wietnamie.

Festiwal wywodzi się z kultu astrologii przyrodniczej.

Prządka i pasterz

Niulang był sierotą, ubogim pasterzem, a jego jedynym przyjacielem był stary wół, któremu kiedyś chłopak uratował życie. Wół w istocie był bogiem wołów, zdegradowanym za złamanie boskich przykazań.

Pewnego dnia wół nagle przemówił, mówiąc Niulangowi, że tej nocy w pobliskim jeziorze będą się kąpać wróżki, a zgodnie z zasadami, jeśli wróżka nie zdąży wrócić do nieba przed świtem, zostanie na Ziemi na zawsze. Zaciekawiony Niulang schował się wieczorem w szuwarach i czekał. Rzeczywiście, tuż po północy nad brzegiem jeziora pojawiły się piękne istoty, siedem córek Bogini i Nefrytowego Cesarza. Niulang w mgnieniu oka zakochał się w najpiękniejszej z nich, niebiańskiej prządce. Aby ją zatrzymać, schował jej szaty. Zhinü, bo tak miała na imię śliczna wróżka, tak długo szukała swoich ubrań, że nie zdążyła przed świtem wrócić do Nieba. Tym samym stała się ziemską dziewczyną o nieziemskiej urodzie. Nie miała tego za złe Niulangowi, przeciwnie, odwzajemniła jego uczucie, zakochując się bez pamięci w młodym pasterzu.

Czytaj więcej na Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *