Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Potrzebny jest dialog w branży rolno-spożywczej

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności to odpowiedni moment do zainicjowania dialogu branż z sektora rolno – spożywczego. Ważne aby branża mówiła jednym głosem – podkreśla prezes Polskiej Izby Makaronu, Marek Dąbrowski w liście skierowanym do przedstawicieli Izb Handlowych oraz przedstawicieli branży spożywczej.

Jak podkreśla Prezes PIM, ważne jest utworzenie koalicji na rzecz dbania o bezpieczeństwo żywieniowe w Polsce w obliczu sytuacji wojny w Ukrainie.

„Współdziałanie w tworzeniu warunków sprzyjających wszechstronnej działalności gospodarczej, w tym także w zakresie handlu zagranicznego oraz wzmocnienie polskich przedsiębiorców i ich produktów to cel jaki przyświeca wszystkim organizacjom zrzeszającym przedstawicieli sektora rolnego i spożywczego. Znaczenie każdego podmiotu w procesie tworzenia produktów spożywczych, dystrybucji i dalszej sprzedaży jest bardzo ważnym elementem dla polskiej gospodarki i konsumentów.” – podkreślił Marek Dąbrowski.

„Mając na uwadze dobro polskiej gospodarki, w imieniu Zarządu Polskiej Izby Makaronu, zwróciliśmy się z prośbą do Przedstawicieli Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, oraz pozostałych izb handlowych o możliwość prowadzenia wspólnego dialogu wokół obecnej sytuacji i wyzwań w branży rolno-spożywczej.” – zaznaczył prezes Polskiej Izby Makaronu.

Polska jest jednym z głównych producentów zboża w UE a makaron to jeden z najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów zbożowych na całym świecie. Zaliczany jest do grona tych, o umiarkowanej kaloryczności i zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Obecna sytuacja spowodowana wojną w Ukrainie wpłynęła na gwałtowne wzrosty cen pszenicy przekładają się na wyższe ceny mąki oraz makaronu a do tego dochodzą rosnące ceny innych surowców, koszty energii i wynagrodzenia pracowników.

Dlatego, zaniepokojeni tą sytuacją przedstawiciele Polskiej Izby Makaronu, chcą utworzyć koalicję na rzecz dbania o bezpieczeństwo żywieniowe w Polsce. „Największym wyzwaniem, które należy teraz wspólnie podjąć jest zabezpieczenie żywności nie tylko dla Polski, ale też dla świata. Polska Izba Makaronu jest gotowa do podjęcia wspólnego dialogu na rzecz budowania bezpieczeństwa żywieniowego.” – zaznaczył Marek Dąbrowski.

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *