Święto drzewa 2022. Akcja PKiN „Zapuść korzenie w sercu miasta!”

10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Z tej okazji zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zorganizował akcję pod hasłem „Zapuść korzenie w sercu miasta”, której celem, jak i ideą samego święta, jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Podczas konferencji prasowej dedykowanej wydarzeniu Rafał Krzemień, prezes zarządu PKiN opowiedział o pomyśle zorganizowania tej akcji. „Park Świętokrzyski jest miejscem bardzo trudnym dla żyjących tu roślin. Powstał na powierzchni ok. 3 ha jako część otoczenia Pałacu Kultury i Nauki, w miejscu skasowanych przy budowie gmachu odcinków ulic: Pańskiej, Siennej, Zielnej i Wielkiej. Posadzono w nim ok. 400 drzew (klony pospolite, klony srebrzyste, jawory, brzozy, dęby, jarzębiny, lipy, platany, czerwone buki, jodły kalifornijskie i świerki srebrne) i 7000 krzewów.” – zaznaczył Krzemień.

„Rozwój miejskiej infrastruktury ma niebagatelny wpływ na życie tego zakątka zieleni w betonowej dżungli. Poziom wód gruntowych jest tu bardzo niski. Sąsiedztwo dwóch linii metra i wielu wieżowców powoduje, że część drzew umiera, dlatego co roku musimy sadzić nowe. Sadzić i dbać o nie bardzo starannie. Dlatego poprosiliśmy instytucje mające swoje siedziby w Pałacu, do wspólnego sadzenia nowych drzew w naszym parku. Jestem bardzo dumny, że wszystkie zaproszone firmy z radością podjęły wyzwanie i dziś możemy razem sadzić nowe rośliny.” – powiedział Krzemień.

Z kolei prezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła wagę obecności drzew w naszej codziennej przestrzeni. Zwracając się do mieszkańców Warszawy powiedziała: „Niewątpliwie to plac Defilad i okolice Pałacu Kultury i Nauki są dziś sercem Warszawy. Ale niech każdy przydomowy ogródek, każde podwórko będzie sercem Waszego, osobistego miasta. Planetę mamy tylko jedną. Dbajmy o nią. Wykorzystajmy dzisiejszy dzień, aby mówić o ważności drzew. Szanujmy roślinność, szanujmy drzewa i sadźmy je tam, gdzie jest to możliwe!”.

Do akcji przystąpiły: Collegium Civitas, Kinoteka, Teatr Studio, Bar Studio, Kulturalna, Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, Teatr 6. Piętro, Green Caffé Nero, Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ oraz Teatr Dramatyczny. Każda z firm posadziła swoje sadzonki, a całe wydarzenie było swojego rodzaju integracją dla „mieszkańców” Pałacu, którzy świetnie się bawili przy tej okazji.

Wzruszającym elementem był moment posadzenia drzew poświęconych pamięci dwóch wyjątkowych postaci polskiej nauki, Jerzemu Osiatyńskiemu i Janowi Lipińskiemu, którzy jako serdeczni przyjaciele za życia, od dziś ramię w ramię symbolicznie stać będą na straży naszego powietrza.

Na zakończenie członek zarządu Kinoteki Jacek Aleksandrowicz zaprosił wszystkich na premierę filmu Serce Dębu. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zakup drzewek.

WARTO WIEDZIEĆ

Jedną z najważniejszych funkcji drzew jest neutralizacja wytwarzanych przez człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych. Liście drzew działają jak swoiste filtry, wchłaniając w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi, bądź adsorbując je na powierzchni liści. Rośliny te działają z zaskakującą skutecznością, ograniczając zapylenie w mieście nawet o 75 proc.

Drzewa uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając życiodajny tlen. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. Dla porównania jeden dorosły człowiek w tym okresie potrzebuje około 176 kg tlenu.

Drzewa emitują subtelną energię, która ma kojący wpływ na ludzki organizm – ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Przytulanie drzew, aby zaczerpnąć tej energii nazywane jest dendroterapią. Drzewa działają kojąco na układ nerwowy i pozwalają się zrelaksować. To ważne tym bardziej, że także dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Dlatego kochajmy drzewa i tulmy się do nich jak najczęściej.

Autor: Katarzyna Kaczmarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *