Operacyjny i Dział Chirurgiczny Ogólny wraz z najnowocześniejszym wyposażeniem medycznym, a także Pracownie Tomografii Komputerowej i Endoskopii. Łącznie w latach 2019-2022 nowe władze powiatu przeznaczyły ponad 19,3 miliona złotych na modernizację tej ważnej placówki ochrony zdrowia. Wcześniej wydano na ten cel łącznie 12,2 miliona złotych, ale przez 11 lat (2007-2018).
Zaplanowana na trzy lata przebudowa i modernizacja Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego Ogólnego była jedną z najważniejszych inwestycji w iłżeckim szpitalu, jednej z dwóch placówek ochrony zdrowia, prowadzonych przez Powiat Radomski. W ramach prac całkowicie przebudowano pomieszczenia szpitalne, zwiększając komfort pobytu dla pacjentów oraz standard pracy personelu medycznego. Blok Operacyjny zyskał na przykład całkowicie nowy system wentylacji, nowoczesną instalację tlenową, przebudowano sale operacyjne i pooperacyjne, czy w przypadku chirurgii pokoje pacjentów, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz inne pomieszczenia medyczne i techniczne.
Powiat wspiera szpital
– Szpital w Iłży jest bardzo ważnym i potrzebnym miejscem dla mieszkańców powiatu. Warto podkreślić, że przez trzy ostatnie lata przeznaczyliśmy na inwestycje w szpitalu w Iłży ponad 19 milionów złotych, czyli ponad 6,3 miliona rocznie. Wcześniej na inwestycje w szpitalu było wprawdzie 12 milionów złotych, ale przez 11 lat – mówił m.in. Waldemar Trelka, starosta radomski, dziękując wszystkim „prawdziwym przyjaciołom” iłżeckiego szpitala. – Od ponad trzech lat walczymy o lepszą przyszłość szpitala w Iłży i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli jeszcze bardziej przyspieszyć z inwestycjami.
Podczas otwarcia o dużych i mniejszych inwestycjach opowiadała dyrektor szpitala Joanna Pionka.
– Wsparcie nowych władz powiatu spowodowało, że szpital w Iłży zrealizował też wiele mniejszych, ale bardzo potrzebnych i poprawiających komfort pacjentów i personelu projektów. Wśród nich był chociażby zakup i montaż dwóch wind (osobowej i towarowej) wraz z infrastrukturą, czy zakup, wymiana i montaż nowego zbiornika na ciekły tlen. W tym roku będzie z kolei zmodernizowany magazyn butli tlenowych. Na oba te zadania Wojewoda Mazowiecki przekazał w sumie 600 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji – wyliczała dyrektor Joanna Pionka.
Parlamentarzyści: wspieramy takie miasta jak Iłża
– Z punktu widzenia pacjenta bardzo chciałbym, aby polskie szpitale były doskonale wyposażone i zaopatrzone na bardzo wysokim poziomie i do tego dążymy również w Iłży. Jako lekarz chciałbym, aby takie placówki miały bardzo nowoczesną diagnostykę, bo to jest najważniejsze w leczeniu, aby były dobre zespoły lekarzy i pielęgniarek. Powiem również jako polityk: wielu moich kolegów jest krytycznie nastawionych do Prawa i Sprawiedliwości, ale fakty są takie, że największe inwestycje i największy wzrost wynagrodzeń przypadły właśnie na lata rządów naszej formacji. Tego szpitala by nie było gdyby nastała Platforma Obywatelska i rządziła, bo przecież pan marszałek Grodzki powiedział, że zostanie tylko 150 szpitali w Polsce. Jednak Prawo i Sprawiedliwości i pan starosta będą dbali o to, aby ten szpital dalej pracował na wysokim poziomie, a wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby szpital w Iłży rozwijał się dziękuję i gratuluję – powiedział senator Stanisław Karczewski, wieloletni marszałek Senatu.
– Przez wiele lat w mniejszych miejscowościach, jak Iłża nic się nie działo. Szpital był zaniedbany i mówiło się o jego likwidacji. Dziś widzimy jak wielka jest skala inwestycji i jest to realizacja programu PIS równomiernego rozwoju i dbałości również o mieszkańców takich miast jak Iłża. Realizujemy politykę, którą zapowiadaliśmy w przeciwieństwie do innych, którzy obiecywali złote góry, a potem zostało z tego tylko „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Niedługo zostanie otwarta obwodnica miasta, są duże inwestycje w infrastrukturę, turystykę i rozwój obiektu zamkowego. Wszystko to ma sprawiać, aby mieszkańcy Iłży czuli się obywatelami tej samej kategorii co mieszkańcy wielkich miast. Gratuluję panu staroście, który postawił na rozwój służby zdrowia i widzimy dziś jego wielkie starania o fundusze na ten cel. Iłżecka służba zdrowia zyskuje warunki i sprzęt do jak najlepszego leczenia pacjentów, aby służyć mieszkańcom – dodał poseł Marek Suski, dodając, że wszyscy parlamentarzyści PiS skutecznie zabiegają o środki na rozwój regionu.
Podziękowania dla premiera Morawieckiego
– Chciałabym podziękować jednej osobie, czyli panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o przekazaniu dla tego szpitala 3 milionów złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. To naprawdę ogromna kwota i nie pamiętam, aby takie pieniądze trafiły do Iłży za czasów poprzednich premierów. Bardzo ważne jest to jaka władza jest w samorządzie lokalnym. Bardzo dziękuję panu staroście za to, że potrafi pan zmotywować posłów do ciągłej pracy, co przynosi efekt w postaci tak dużych inwestycji w szpitalach powiatowych. Nie chcemy też tracić białego personelu, chcemy, aby każdy z nich miał dobrą pracę w nowoczesnych i doskonale wyposażonych szpitalach lokalnych. Dziękuję wszystkim państwu, którzy tutaj pracowali i nadal pracują i zapewniam, że będziemy nadal dbali o ten szpital – mówiła poseł Anna Kwiecień, członkini Rady Społecznej szpitala w Iłży.
– Przed laty wydawano na polską służbę zdrowia ponad 73 miliardy, a w budżecie na 2022 roku jest to już ponad 133 miliardy złotych, a zatem jest to wzrost o 100 procent na przestrzeni kilku lat. Nie ma drugiego takiego obszaru życia państwa, gdzie jest tak duża dynamika wzrostu nakładów. Serdecznie gratuluję całemu Zarządowi Powiatu determinacji i podejmowania niełatwych wyzwań. Dziś widzimy jak bardzo ważne i potrzebne dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu są szpitale w Iłży oraz Pionkach. Pracownikom służby zdrowia życzę jak najlepszych warunków pracy, aby można było podjąć walkę o zdrowie i życie, a nie walczyć ze starym sprzętem – dodał poseł Andrzej Kosztowniak.
Wicewojewoda Artur Standowicz pogratulował całemu samorządowi Powiatu Radomskiego odważnych decyzji o dużych inwestycjach, w tym bardzo ważnym obszarze ochrony zdrowia. – Zyskujecie państwo godne warunki pracy, a mieszkańcy nie tylko Iłży, ale również okolicznych gmin dobre warunki do leczenia. Cieszę się, że również wojewoda mazowiecki dołożył swoją cegiełkę do budowy nowoczesnego iłżeckiego szpitala i mam nadzieję, że nie będzie to koniec inwestycji i uda się jeszcze pozyskać kolejne środki na jego rozwój – dodał wicewojewoda.
Przemysław Burek, burmistrz Iłży podziękował staroście i Zarządowi Powiatu za dotychczasowe inwestycje na tym terenie. – Życzę kolejnych lat służby na rzecz mieszkańców i serdecznie dziękuję państwu parlamentarzystom za docenianie potencjału małych miejscowości. Na przestrzeni lat jest po raz pierwszy tyle zaangażowanych środków na inwestycje centralne, powiatowe i gminne. Chciałbym za to wszystko serdecznie podziękować – powiedział burmistrz Przemysław Burek, dodając, że decyzją radnych samorząd Iłży przekaże 500 tysięcy złotych na wsparcie inwestycji szpitalnych.
Podziękowania od białego personelu
– Jestem wdzięczny wszystkim państwu, którzy przyczynili się do rozwoju tego miejsca. Jako pracownicy szpitala jesteśmy głęboko wdzięczni, ponieważ to ogromna korzyść dla całej społeczności iłżeckiej. Warunki na oddziale są bez porównania lepsze od tych, które były dotychczas, za co bardzo dziękujemy również w imieniu pacjentów. Będziemy starać się wykorzystać jak najlepiej cały ten nowoczesny sprzęt i stworzone nam warunki. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz: coraz więcej personelu przenosi się na drugą stronę życia, a obecnie bardzo trudno jest o znalezienie ich następców, dlatego liczę na to, że będzie można rozwiązać również ten problem – mówił doktor Bogusław Drotlef, ordynator Działu Chirurrgii Ogólnej.
Wyrazy uznania i gratulacje dla władz powiatu oraz dyrekcji i personelu szpitala składała również Małgorzata Sokulska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu.
– Trzeba obiektywnie przyznać, że powiatowe szpitale bardzo się rozwijają, co ma przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta, poziom świadczeń medycznych oraz zatrudnienie białego personelu. Zabiegamy o to, aby coraz więcej osób wchodziło do zawodu, zachęcamy studentów kierunków medycznych, aby podejmowali pracę w szpitalach w Iłży oraz Pionkach, ponieważ warunki pracy i płacy są coraz lepsze, więc mogą być zachętą do podejmowania tam pracy – powiedziała Małgorzata Sokulska.
Otwarcie i zwiedzanie
Zwieńczeniem części oficjalnej było wspólne przecięcie wstęgi przed dobudowanym szybem windowym, prowadzącym na Blok Operacyjny szpitala. Wraz z parlamentarzystami i wicewojewodą mazowieckim dokonali tego starosta Waldemar Trelka oraz wicestarosta Krzysztof Kozera, a także ordynatorzy Bogusław Drotlef i Wojciech Maroszyński. Wstęgę trzymały zaś pielęgniarki koordynujące z przebudowanych oddziałów: Bożena Tusińska i Danuta Sar, zaś tacę z nożycami medycznymi podawała Agnieszka Pawłowska-Muc, pełniąca obowiązki Naczelnej Pielęgniarki. Symbolicznego poświęcenia obiektu dokonał ksiądz kanonik Stanisław Styś, proboszcz iłżeckiej parafii.
Następnie wszyscy goście, zgodnie z przepisami zaopatrzeni w maseczki medyczne, weszli do wnętrza szpitala, aby zobaczyć zmodernizowane oddziały szpitalne oraz pracownie tomografii komputerowej i endoskopii.
Inwestycje i zakupy
Od kilku lat w iłżeckim szpitalu są również prowadzone zakupy nowoczesnego sprzętu. Szpital otrzymał na przykład ponad 3 miliony złotych na zakup sprzętu i aparatury medycznej właśnie dla Bloku Operacyjnego i Pracowni Endoskopii z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Dzięki temu szpital zakupił 49 sztuk sprzętu i aparatury medycznej, w tym laparoskop z wyposażeniem za 400 tysięcy złotych, sterylizator niskotemperaturowy za 300 tysięcy złotych czy wideoendoskop z torem wizyjnym do Pracowni Endoskopii za 130 tysięcy złotych. Dział Anestezjologii i Intensywnej Terapii otrzymał nowy aparatu do terapii nerkozastępczej (dofinansowanie na ten cel w wysokości 50 tysięcy złotych przekazała gmina Skaryszew), a do Poradni Ginekologiczno – Położniczej trafił nowoczesny aparat do badań USG.
Ponadto samorząd powiatowy przekazał szpitalowi fundusze na badania profilaktyczne dla mieszkańców w wysokości 101.628,60 oraz przekazał nieoprocentowaną pożyczkę na spłatę zobowiązań wymagalnych w wysokości 1 miliona złotych. Dodatkowo szpital otrzymał dotację z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 400 tysięcy na zakup nowego specjalistycznego ambulansu medycznego.
Przeszłość i przyszłość
Dokończono również projekty rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej, jak przebudowa budynku dawnej pralni szpitalnej na potrzeby przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także zakup tomografu komputerowego z finansowaniem unijnym, rozliczony dopiero w 2020 roku z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych prac, nie ujętych we wniosku unijnym. Wśród nich była adaptacja pomieszczeń dla tomografu komputerowego oraz przebudowa instalacji elektrycznej w celu zwiększenia mocy do 250 kW.
Obecnie, po przebudowie Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgii Ogólnej oraz nowoczesnych pracowni, ma ruszyć przebudowa pomieszczeń istniejącego Działu Pediatrii, znajdującego się na pierwszym piętro budynku B. Oprócz kompleksowej przebudowy oddziału ma zostać dobudowany tam szyb windowy wraz z windą, ułatwiającą transport małych pacjentów. Wsparcie prac kwotą 500 tysięcy złotych zadeklarował samorząd Miasta i Gminy Iłża.
Długa lista gości
W uroczystości otwarcia zmodernizowanego Działu Chirurgii Ogólnej, Pracowni Endoskopii i Bloku Operacyjnego w szpitalu w Iłży brali udział: senator Stanisław Karczewski, posłowie: Marek Suski, Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak oraz wicewojewoda Artur Standowicz. Władze powiatu reprezentowali: starosta Waldemar Trelka i wicestarosta Krzysztof Kozera oraz członkowie Zarządu Powiatu: Roman Frąk i Ewa Tkaczyk, a także radni powiatu: Zdzisław Mroczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Marek Jarosz i Małgorzata Klocek. Lokalny samorząd reprezentowali burmistrz Przemysław Burek i przewodnicząca Rady Miejskiej w Iłży Agnieszka Okruta.
Wśród gości był również: Zbigniew Terek, dyrektor oddziału mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Cieślik, kierownik radomskiej delegatury NFZ, Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu, Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach i Tadeusz Michałek, kierownik gminnej przychodni zdrowia w Iłży.
Nie zabrakło też członków Rady Społecznej szpitala w Iłży, którą tworzą: przewodnicząca dr Jolanta Borek, poseł Anna Kwiecień, zastępca przewodniczącej burmistrz Przemysław Burek, Jan Mucha, przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego oraz członkowie: Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów, Zdzisław Dulias, wójt gminy Wierzbica, Teresa Pancerz – Pyrka, wójt gminy Kazanów radni powiatu Krzysztof Kozera, Zdzisław Mroczkowski i Marek Jarosz oraz Tadeusz Misiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule.
Byli obecni również ordynatorzy / kierownicy Działów szpitala: Wojciech Maroszyński, Bogusław Drotlef, Marek Węglicki, Alina Bednarska, Mirosław Wojciechowski, Paweł Radwański zastępca dyrektora ds. lecznictwa oraz pielęgniarki koordynujące: Bożena Tusińska, Danuta Sar, Urszula Niewczas, Teodora Bąk, Dorota Bernaciak, Teresa Głowacka, Zofia Pisarek, Beata Sitarska oraz Agnieszka Pawłowska-Muc. Nie zabrakło również personelu, który tworzą; Ewa Domagała, Główny Księgowy, Hubert Wasila, kierownik Działu Technicznego, Michał Szyposzyński, kierownik Działu Rozliczeń Medycznych, Bogusław Kaczmarzyk, kierownik Pogotowia Ratunkowego, Ewa Saracen, kierownik Kadr, Milena Kłos, kierownik Rehabilitacji, Beata Lubieniecka – Mazur, kierownik POZ, Bożena Nicpoń, pielęgniarka Koordynująca POZ i ASO, Mirosława Ołowiak, kierownik RTG, Beata Deja – Makara, pielęgniarka epidemiologiczna, Michał Kucharczyk, radca prawny, Ilona Domagała, koordynator Sekcji Higieny, Ireneusz Lipiński, inspektor PPOŻ, Mateusz Szczypior, inspektor RODO.